Chleb pszenno żytni z pestkami dyni zakąska

Chleb pszenno żytni z pestkami dyni. Oj dawno nie było na blogu domowego chleba. Chleb jest łatwy i naprawdę każdy sobie z nim poradzi, trzeba tylko czekać, aż wyrośnie, ale to dotyczy akurat każdego pieczywa. Wesprzyj mnie Jeśli chcesz wspomóc moją działalność, twórczość mojego kanału będzie mi bardzo milo :)( napisz Darowizna w tytule przelewu) Nr konta. Chleb był też wyśmienity z olejem arachidowym! […] chlebek z lnem i sezamem (przepis wkrótce), chlebek z pestkami dyni i orzechami laskowymi + smakowe oliwy (sojowa, rozmawynowa), oleje (arachidowy, czasnkowy Chleb pszenno-żytni z pestkami dyni. Pierwszego dnia wieczorem w misce należy zmieszać składniki na zaczyn.

Chleb pszenno żytni z pestkami dyni Prosty chleb pszenno-żytni z pestkami dyni. Wyrośnięte ciasto jeszcze raz krótko zagniatamy. Informácia: Nie sme platcovia DPH (dani z pridanej hodnoty)! You can have Chleb pszenno żytni z pestkami dyni using 8 ingredients and 2 steps. Here is how you cook it.

Ingredients of Chleb pszenno żytni z pestkami dyni

  1. Prepare 350 g. of ciepłej wody.
  2. Prepare 20 g. of drożdży.
  3. Prepare 1 łyżeczka of miodu.
  4. It’s 350 g. of mąki pszennej typ 650.
  5. It’s 200 g. of mąki żytniej typ 720.
  6. Prepare 1 łyżeczka of soli.
  7. It’s 4 łyżki of pestek dyni.
  8. Prepare 4 łyżki of oleju.

Prosty chleb pszenno-żytni z pestkami dyni. Wyrośnięte ciasto jeszcze raz krótko zagniatamy. Informácia: Nie sme platcovia DPH (dani z pridanej hodnoty)!

Chleb pszenno żytni z pestkami dyni instructions

  1. Wodę wlać do miski, dodać miód i wkruszyć drożdże. Wymieszać i odstawić na 10-15 minut. Następnie wsypać obie mąki, dodać sól, pestki i olej. Wyrobić robotem, lub mikserem z hakami. Gotowe ciasto, odstawić na około godzinę do wyrośnięcia..
  2. Po tym czasie ciasto przełożyć do keksówki, wysmarowanej margaryną i posypanej bułką tartą. Wierzch chleba posmarować wodą, lub mlekiem i posypać pestkami dyni. Pestki lekko docisnąć żeby się przykleiły. Tak przygotowany chleb, odstawić jeszcze na 15 minut żeby podrósł do brzegów foremki. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni, około godzinę. Po upieczeniu, od razu wyciągnąć z foremki..

To chleb nafaszerowany pestkami dyni, bardzo, bardzo smaczny. Jeżeli jesteś na tyle ogarniętą osobą, że dasz radę nasypać mąkę do miski i wymieszać ją z wodą, to chleb żytni nie będzie stanowić dla Ciebie. Najlepsze na świecie są chleby na zakwasie – wilgotne, bardzo smaczne, z ulubionymi dodatkami, u mnie dzisiaj chleb żytni z dodatkiem pestek dyni, garści słonecznika i miłości. Prosty chleb pszenno-żytni z pestkami dyni. Wyrośnięte ciasto jeszcze raz krótko zagniatamy.

Leave a Comment